Снимка БулфотоГражданка атакува проверките за неплатени глоби на границата по три начина в три съдилища. Общо

...
Снимка БулфотоГражданка атакува проверките за неплатени глоби на границата по три начина в три съдилища. Общо
Коментари Харесай

Съд за МВР заради събирането на глоби по границите

Снимка Булфото

Гражданка атакува проверките за неплатени глоби на границата по три метода в три съдилища. Общо три граждански дела са заведени против решението на МВР да събира несъбрани глоби за пътно-транспортни нарушавания на границата, както и за осъществяването му. Делата са заведени посредством адвокатско сдружение " Георгиев, Тодоров и Ко. " от физическо лице. Те са пред Върховния административен съд (ВАС), Административен съд София-град (АССГ) и Административен съд – Благоевград, съобщава  Lex.bg.

Исковете са тъй като след над един месец от оповестеното решение, няма промени в използваната нормативна уредба, няма и опция обществено да се ревизират актовете на МВР по отношение на вземането и осъществяването на решението. Според жалбите, това директно лимитира и затруднява правото на свободно придвижване на десетки хиляди жители, искащи да пътуват в други страни от Европейски Съюз.

И по трите дела срещу граничните проверки за неплатени глоби към КАТ защитата стъпва на практиката на Европейския съд – Решение от 4 октомври 2012, Дело C-249/ 11, Христо Бянков против Главен секретар на Министерство на вътрешните работи, Решение от 10 юли 2008, Дело C- 33/ 07, Jipa, Решение от 27 април 1989, Дело 321/87, Commission of the European Communities v Kingdom of Belgium.

Първото дело е преди АССГ (Вх. № 19757/ 01.07.2020 г.) и е против вътрешния министър Младен Маринов, шефовете на граничната и националната полиция и началника на ОДМВР-София. От АССГ се желае да откри, че те нямат правото да правят и да разпореждат системни проверки за невръчени и неплатени наказателни постановления и/или електронни фишове по Закона за придвижване по пътищата при прекосяване през Граничен контролно-пропусквателен пункт.

В желае се акцентира, че подобни проверки накърняват правото на свободно придвижване на хора в границите на Европейския съюз, закрепено в член 21 от Договора за действие на Европейския съюз (ДФЕС). Те опонират и на Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на жителите на Европейския съюз и членовете на техните фамилии (ЗВПНРБГЕСЧТС), и на Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година по отношение на правото на жители на съюза и на членове на техните фамилии да се движат и да обитават свободно на територията на страните членки, както и на правото на свободно напредване по член 35 от Конституцията.

Примерът, с който се пази тезата, че има нарушаване, е следният:  " По същия метод на границата може да се вкара и инспекция за всевъзможни други глоби, неплатен налог здания, налог общ приход, локални налози и такси и какво ли още не, в резултат на което човек да стои дни наред и да плаща глоби и налози, в случай че разполага със средства. Ако не разполага – просто няма да може да премине границата ".

Искане за прекратяване на неоснователни дейности

Следващият път на отбрана е посредством искане за прекратяване на неоснователни дейности на администрацията на съображение член 250 Административнопроцесуален кодекс. Административният съд в Благоевград е сезиран с искане да разпореди прекратяване на неоснователното осъществяване на проверките при прекосяване през Граничен контролно-пропусквателен пункт " Кулата " и Граничен контролно-пропусквателен пункт " Илинден-Ексохи ". По него към този момент е формирано административно дело № 575/2020 година

По закон при такова искане съдът следва неотложно да изиска от МВР данни за основанието на осъществяваните дейности, след което да се произнесе в най-кратки периоди.

В настояването се акцентира, че според Административнопроцесуален кодекс всички дейности на администрацията следва да се основават на закона или на административен акт. А систематичното осъществяване на проверки на границата за неплатени глоби и невръчени наказателни постановления и електронни фишове и то тъкмо когато българските жители минават в друга страна от Европейски Съюз, не е учредено нито на закона, нито на административен акт – бил той общ или нормативен.

Пред съда юристите се базират на практиката на Съд на Европейския съюз, съгласно която ограничаване на свободното придвижване на хора, което не е обусловено от поданството, не може да се прави с стопански цели.

Жалба против незабележим административен нормативен акт на министъра

Към всичко това се прибавя и тъжба до ВАС (Вх. № 9310/ 03.07.2020), с която по реда на член 185 и сл. Административнопроцесуален кодекс се желае да бъде прогласена нищожността на незнайния акт на министъра на вътрешните работи, с който са изменени редът и организацията за реализирането на граничен надзор при прекосяването през Граничен контролно-пропусквателен пункт посредством въвеждането на проверки за невръчени и неплатени наказателни постановления и/или електронни фишове по ЗДвП.

В жалбата до ВАС се акцентира, че осъществяването на граничните проверки, които засягат правата и ползите на неустановен и безграничен брой получатели и имат неведнъж деяние, неизбежно е обвързвано с издаването на подзаконов нормативен акт, който предвижда проверките да се правят навръх граничните пунктове и тъкмо когато българските жители минават в друга държава-членка на Европейски Съюз. В случая обаче, в случай че има подобен, той е публикуван в джука форма или под формата на необнародвана директива, което води до нищожността му.

Сега следва трите съдилища да образуват дела (това в Благоевград към този момент е факт) и да ги насрочат.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html.

Прочети тук - Защо e добре да рекламирате бизнеса си с ПР изявления в уеб страницата Petel.bg

" Ако се отнеме свободата на словото, тогава тъпите и безмълвни могат да бъдат водени като овце на кръвопролитие . " Джордж Вашингтон

Призоваваме властта да не основава ненужно напрежение и да не нарушава главните полезности, върху които се крепи Европейски Съюз.

Личните свободи, като ценене на персоналния живот, независимост на мисълта, на изразяването на мнение и на информация, са предпазени с Хартата на главните права на Европейски Съюз.

Неспазването на тези правила подкопава устоите и разяжда като недоброкачествен израстък ДНК-то на съюза. Води до напрежение в обществото ни.

Свободата на Словото е предпазена и обезпечена от Основния закон, на който се крепи цяла България - Конституцията.

Призоваваме за съблюдаване на предписанията и ограниченията, само че посредством осъзнатост, а не посредством упорито всяване на суматоха и боязън.

Пазете възрастните и хронично болните хора.

Нечистоплътно и рисково е потреблението на страха на хората за трупане на политически рейтинг.

Информирайте се от достоверни източници!

Не вярвайте на организация "Една Жена Каза ". Търсете първоизточника извора на информацията в непознатите медии! Не вярвайте на всеки преводен материал без да видите оригинала. Не вярвайте на всеки материал в непознатите медии.

Те постоянно търсят сензации и драматизъм, тъй като, за разлика от множеството медии в България, се намират в действителна пазарна конкурентна среда и тематиката "Ковид 19 " им носи преимущество над останалите, посещаемост, гледаемост, тираж и пари. Доверете се на разсъдъка си, а не на страстите и страха си. Преценете дали материалът търси пазарноориентирана сензационност, дали обслужва политически ползи или желае да ви осведоми въз основата на научни експертни данни и числа.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР